Národní úložiště šedé literatury Nalezeno 4 záznamů.  Hledání trvalo 0.01 vteřin.
Hodnocení tělesných parametrů a výkonnosti elitních světových překážkářek v období 2003 - 2022
Dyrynková, Nikola ; Kaplan, Aleš (vedoucí práce) ; Vostatková, Pavlína (oponent)
Název bakalářské práce: Hodnocení tělesných parametrů a výkonnosti elitních světových překážkářek v období 2003 - 2022 Cíle práce: Hlavním cílem této práce je porovnání a hodnocení nashromážděných výsledků finalistek v běhu na 100 m překážek od roku 2003 do současnosti, tedy za období 20 let, následná komparace výkonů z OH a MS. Dílčím cílem je zároveň zaznamenání základních tělesných parametrů (tělesná výška, tělesná hmotnost a Body Mass Index) finalistek na jednotlivých světových sportovních událostech (mistrovství světa a olympijské hry). Metodika práce: Zaměřili jsme se na porovnání a hodnocení nashromážděných dat u finalistek v běhu na 100 m překážek v letech 2003 - 2022 na MS a OH. Z každého MS a OH jsme vybrali finalistky běhu na 100 m př. (tzn. 8 nejrychlejších závodnic). Nashromáždili jsme údaje o MS, OH, časech, umístění, antropometrických charakteristik (tělesnou výšku, tělesnou hmotnost a Body Mass Index). Dále jsme zpracovávali data na základě základních statistických charakteristik, zejména pak aritmetický průměr, směrodatné odchylky, minimální a maximální hodnoty daného výkonu. Všechna tato data jsme mezi sebou porovnali. Jako součástí přílohové části...
Komparace oporové fáze při odrazu a dokroku za překážkou v bězích na 110 m překážek a 400 m překážek
Musil, Daniel ; Hojka, Vladimír (vedoucí práce) ; Kaplan, Aleš (oponent)
Název práce: Komparace oporové fáze při odrazu a dokroku za překážkou v bězích na 110 m překážek a 400 m překážek Cíle práce: Je identifikovat rozdíl v křivce centra tlaku, ve velikosti a distribuci tlaku na chodidlo při odrazu do překážky a dokroku za překážkou, a to na překážkách 110 m (100 m) a 400 m trati. Metodika: Měření proběhlo pomocí systému Pedar-x. Probandi byli testováni ve třech startech od první do třetí překážky na 110 m (100 m) a 400 m trati. Z naměřených hodnot byl vybrána překážka s nejkratší letovou fází. Tyto překážky byly následně vyhodnocovány. Výsledky: Rozdíl mezi odrazem do překážky na 110 m (100 m) a 400 m trati je v distribuci tlaku a v křivce centra tlaku pouze v brzdné fázi. Rozdíl mezi dokrokem za překážkou na 110 m (100 m) a 400 m trati je v distribuci tlaku znatelný podle provedení aktivního či pasivního dokroku. Křivka centra tlaku při dokroku za překážkou je delší u 400 m tratě. Klíčová slova: překážky, biomechanika, oporová fáze, Pedar-x
Technika přeběhu překážky na 400 m překážek (Přehledová studie)
Jakoubek, Jiří ; Kaplan, Aleš (vedoucí práce) ; Vindušková, Jitka (oponent)
Název diplomové práce: Technika přeběhu překážky na 400 m překážek (Přehledová studie) Zpracoval: Jiří Jakoubek Vedoucí práce: PhDr. Aleš Kaplan, Ph.D. Cíle práce: Cílem práce je pomocí přehledové studie popsat techniku přeběhu překážky v běhu na 400 m překážek a dále tuto techniku sledovat při přeběhu vybrané překážky v tréninkovém a v závodním provedení na trati 400 m překážek u vybraného čtvrtkaře. Metodika práce: K porovnání techniky byl využit mladý atlet v juniorské kategorii. K rozboru byly použity dva kinogramy, jeden v tréninkovém a druhý v závodním provedení. Porovnání bylo provedeno na třetí překážce ve druhé dráze. Byl zpracován vždy jeden přechod přes překážku, kde byly jednotlivé fáze pohybu nejlépe patrné. Pro možnost lepšího a přehlednějšího srovnávání byl zařazen vždy stejný proband. Technika přeběhu překážky je rozebrána za pomoci 3D kinematické analýzy. Pořízený záznam byl převeden do vhodného formátu a zpracován v programu Kinovea. Pro kvalitnější prezentaci výstupních snímků byl použit program Corel photo-point 9.0. Výsledky práce: U sledovaného atleta byly zjištěny nedostatky v technice přeběhu překážky. Rozdíly v závodním a tréninkovém provedení jsou patrné v několika bodech. Mezi uzlové body techniky u sledovaného probanda, které byly zjištěny jak u závodního, tak i u...

Chcete být upozorněni, pokud se objeví nové záznamy odpovídající tomuto dotazu?